HISTORIA SYSTEMU

KRAV MAGA

Twórcą systemu był Imi Lichtenfeld (hebr. Imi Sde-Or), urodzony w 1910 roku w Budapeszcie. Dzieciństwo i młodość spędził w Bratysławie.
Imi jako szczególnie utalentowany został w 1928 r. mistrzem Słowacji w zapasach, a w 1929 r. w boksie i gimnastyce. Był to początek jego kariery sportowej. Odnosił międzynarodowe sukcesy szczególnie w zapasach, będąc z czasem notowany jako trzeci na świecie.

W latach trzydziestych, wraz z nasilającym się terrorem faszystowskim Imi zorganizował grupę samoobrony, która broniła dzielnicy żydowskiej. Toczył dziesiątki walk ulicznych w których często liczniejsi faszyści używali noży, pałek, łańcuchów i kastetów. Wtedy też zorientował się, że mimo tak znakomitego doświadczenia w walkach sportowych jakie posiadał – nie wystarczało ono wobec bezpardonowej walki realnej, z kilkoma przeciwnikami. Życie zaczęło szybko weryfikować stosowaną taktykę i skuteczność technik. Tak zaczęły się rodzić zręby systemu nazwanego później Krav Maga.

Od początku nakazem chwili stała się konieczność jak najszybszego uczenia skutecznych metod walki i to z kilkoma przeciwnikami. Podstawowa stała się umiejętność posługiwania się kijem, nożem i innymi przedmiotami podręcznymi.
W 1940 roku wobec groźby zatrzymania przez gestapo, Imi uciekł do Palestyny.
W Palestynie Imi Lichtenfeld stał się szefem wyszkolenia walki wręcz organizacji samoobrony żydowskiej Hagana, szkoląc i biorąc udział m.in. w akcjach elitarnych grup specjalnych Palmach.

W 1948 roku, wraz z utworzeniem państwa Izrael, Hagana przekształcona została w Izraelskie Siły Obrony (IDF, po hebr. Tsahal), a Imi został Szefem Wyszkolenia Fizycznego i Walki Wręcz.

KRAV MAGA w POLSCE

Krav Maga jako system walki wręcz i samoobrony trafiła do Polski w 1995 roku. Sprowadził ją do Polski i założył Instytut Krav Maga – Tomasz Adamczyk), organizując w Łodzi ogólnopolskie warsztaty dla przedstawicieli wojska, policji, służb ochrony i innych formacji. W seminarium wzięło udział ok. 100 osób. Prowadził je Richard Douieb z Francji.

Od tego momentu Tomasz Adamczyk rozpoczął szkolenia przeznaczone początkowo tylko dla jednostek antyterrorystycznych i specjalnych w całej Polsce. Był to 1. Pułk Specjalny Komandosów z Lublińca oraz jednostka „Formoza” – komandosi Marynarki Wojennej.
Pierwszy kurs instruktorski Krav Maga w Polsce poprowadzony został przez Tomasza Adamczyka w 1998 roku. W półrocznym cyklu weekendowych seminariów, zakończonych 2.dniowym egzaminem (dokumentowanym na video), uczestniczyło kilkanaście osób z całej Polski. Standardy ustalone były bardzo wysoko. Rozpoczęcie współpracy z najwyższym instruktorem Krav Maga – EYALEM YANILOV (Izrael) otworzyło nowy etap rozwoju systemu w Polsce.
Uruchomione i przeprowadzone przez Tomasza Adamczyka zostały kursy dla instruktorów-asystentów wyższych szkół wojskowych (m.in. w „Zmechu” – Wyższej Szkoły Oficerskiej we Wrocławiu) oraz szkolenia w szeregu jednostek specjalnych – m.in. Centralnego Biura Śledczego i Urzędu Ochrony Państwa.

Zdobył na nich kwalifikacje Tomasz Kudyba.

W 2000 roku rozpoczęło się szersze nauczanie samoobrony Krav Maga w sekcjach cywilnych w całej Polsce.

W 2002 roku Krav Maga zawitała na Podkarpacie. Uruchomiono sekcje w Rzeszowie, Dębicy, Tarnobrzegu.

Kwalifikacje instruktorskie uzyskał Dariusz Żyła, a następnie Przemysław Kudyba.

Uruchomiono sekcje w Jarosławiu i Tarnowie. Do grona instruktorów dołączył Mariusz Miara, który zapoczątkował sekcję w Przemyślu. W kolejnych latach uprawnienia instruktorskie zdobyli: Piotr Błanek- odpowiedzialny za wyszkolenie w Tarnowie, oraz Dawid Piórkowski-szkoleniowiec w Jarosławiu.

W 2016r. instruktorzy zawiązali stowarzyszenie „KRAV MAGA POLAND”.